Yeni Başlayanlar İçin Web Geliştirme – Temel Kavramlar, Roller ve Araçlar

Yeni Başlayanlar İçin Web Geliştirme — Temel Kavramlar, Roller ve Araçlar

Bir web geliştiricisi olmak zor bir yoldur, çoğu zaman bir şeye nasıl başlayacağımızı bilmiyoruz ve bu işte yeni olduğunuzda tüm kavramlar aniden ortaya çıkıyor ve her şeyi bir anda anlamak bazen zor olabiliyor. Bu makale web geliştiricisi olmak isteyen kişilere yöneliktir, ancak daha önce öğrenmeye başladıysanız belki de tüm noktalara bir göz atmak istersiniz.

Başlamadan önce bunun neden önemli olduğu hakkında konuşmak istiyorum, kodlamaya 15 yaşındayken başladım, şimdi 25 yaşındayım ama o on yılda sabit değildim son 2 yılda tam yığın web geliştiricisi olmaya karar verdim ve daha önce öğrenmiş olsaydım daha fazla yıl kurtaracağıma dair birçok kavram olduğunu fark ediyorum. Öyleyse, noktaya gidelim.

1. Frontend developer (Ön uç geliştiricisi)

Fronetend Developer, web sitesinin çizimini alan ve her şeyi işlevsel ve güzel hale getirmek için kodda çeviren kişidir, ön uç dilleri HTML, CSS ve Javascript, en azından temel konular hakkında konuşuyoruz. Ön uç geliştirici ayrıca, kullanıcının verilerle etkileşime girmesine yardımcı olan bir arayüz sağlar.

2. Backend developer (Arka uç geliştirici)

Backend Developer Kısaca, verileri kaydetmekten sorumlu olan adamdır, arka uç geliştiricisi, verileri kaydetmek, işlemek ve almak için ön uç geliştiriciye bazı protokoller sağlar. öğrenebileceğiniz birçok dil vardır ve arka uç için en popüler olanları C#, Java, Php, NodeJs, Ruby, Python’dur.

3. Full-stack developer (Tam yığın geliştirici)

Full-stack developer, bir yazılılım projesinin ön ve arka ucunu yani her iki tarafını da idare edebilen kişidir.

4. Server (Sunucu)

Aslında sunucu, diğer bilgisayarlara bilgi sunan bir bilgisayardır. İnterneti her kullandığınızda bir sunucuya erişiyorsunuz. Bir tarayıcıya bir URL girdiğinizde, bilgisayarınız o web sitesini barındıran sunucu ile iletişim kurar ve verileri makinenize çeker.

5. Client (Müşteri)

İnternet üzerinde, sunucu bilgisayarlardan hizmet alan kullanıcı bilgisayarlarıdır.

6. Language (Dil)

Bilgisayara ne yapacağını söyleyen dildir (kod).

7. Framework (Çerçeve)

Geliştirici ekibi için çalışmayı kolay ve anlaşılır kılmak için birçok işlev ve parametre içeren, bir dile dayalı bir yazılım iskeletidir.

8. Operating System (İşletim Sistemi)

Her cihazın sahip olduğu sistemdir, Bilgisayarlarda Windows, macOS ve bir çok Linux dağıtımı vardır, akıllı telefonlarda android, iPhone Os vb.

9. Terminal/Console (Terminal / Konsol)

Görevleri grafik arayüzünden daha hızlı bir şekilde yapmak için komutlar yazdığımız güçlü bir araçtır, aynı zamanda yazılıma ilk başlangıçta öğrenmek tam bir baş ağrısıdır.

10. Version Control (Sürüm Kontrolü)

Bir ekiple çalışmak için en önemli araçtır ve kesinlikle bir tane öğrenmek zorundasınız, bu araçla kodunuzun kaydını tutabilirsiniz, en popülerleri git ve svn’dir.

Bunlar oldukça temel kavramlar ve bunları ilk yazılıma başladığımda bilmek isterdim. Bugünlerde öğrenmek kolay ve her şey internette. Umarım bu konular hakkında biraz bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilmişimdir ve her zaman öğrenmeye devam etmeyi unutmayın.

You may also like...