Hakan GÜZEL

Yazılım Geliştirmede Zaman Tahmini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zaman tahmini, yazılım geliştiriciler için önemli bir beceridir, proje yöneticileri için bir kabustur ve müşteriler için olduğu kadar opaktır. Neden böyle bir durum? Hadi bir bakalım!

Zaman tahmini nedir?

Zaman tahmini , bir görevi veya bir dizi görevi tamamlamak için gereken saat sayısının tahminidir. İşin özelliklerini ve nüanslarını ne kadar iyi anlarsanız, o kadar doğru zaman tahminleri elde edebilirsiniz.

Yazılım değerlendirmenin 3 ana aşaması:

 1. Geliştirme için ürün boyutunun tahmini
 2. İşçinin adam-ay / adam-saat cinsinden tahmini ve takvim aylarındaki program
 3. Proje maliyetinin para olarak tahmini

Zaman tahmini, yazılım geliştirmede çok önemli bir rol oynar, çünkü bu olmadan bir yazılım geliştirme projesinin süresini ve maliyetini tahmin edemezsiniz.

Yazılım geliştirmede neden zaman tahminine ihtiyacınız var?

Projenin zaman ve malzeme maliyetlerini doğru hesaplamak, uygulanması sırasında para ve zaman kaybetmemek istiyorsanız, bu projeye ne kadar zaman ve ne kadar emek harcamanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Doğru bir zaman tahmininin neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım:

Sonuç olarak, yeteneklerinizi nesnel ve gerçekçi bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Projeyi geliştirmek için gereken zaman ve malzeme maliyetlerini olabildiğince doğru bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır.

Zaman tahminleri neden yanlış gidiyor

Yazılım geliştirme süresi tahminlerinin neden yanlış gidebileceğinin ana nedenlerine bakalım:

 1. İhmal. Proje tahminine yeterince dikkat edilmedi
 2. Zorluklar hafife alınır . Gelişimdeki tüm sorunları ve engelleri önceden tahmin etmek ve zaman dilimini tahmin etmek imkansızdır. Ancak, problem çözmek için hesaba fazladan zaman eklemelisiniz
 3. Müşterilerin kısıtlamaları ve gerçekçi olmayan zaman çerçevesi
  özellikleri. 
  Proje yöneticileri ve proje personeli, gereksinimler, hedefler ve zaman dilimleri gibi spesifikasyonlar tarafından baskı altındadır. Bazen daha sonra yapılamayacak kibar zaman ve maliyet tahminlerine yol açabilir.
 4. Çok fazla iyimserlik. Çatışmadan kaçınma ile birleşen “pembe gözlükler” genellikle gerçekçi olmayan iyimser değerlendirmelere yol açar,

Deneyimlerimize dayalı ipuçları: projeler genellikle daha uzun sürebilir ve planlanandan daha pahalı olabilir, bu nedenle zamanınızı doğru tahmin edin.

Yanlış zaman tahminlerinden nasıl kaçınılır

Zaman ve malzeme maliyetlerinin en doğru ve güvenilir tahminini yapmanız gerekir. Ancak bunu ne kadar kesin bir şekilde yapmak isterseniz, o kadar fazla çaba ve fazladan zaman gerekir. İyi hazırlanın, en nitelikli değerlendiricileri kullanın ve sistematik hareket edin.

Zaman tahmini için en iyi uygulamalar

Güvenilir zaman tahminleri elde etmek için şu iki şeyi hatırlamanız gerekir:

 1. Kişisel deneyim. Deneyiminiz, size en iyi neyi yapacağınızı ve hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğini söyleyen en iyi arkadaşınızdır.
 2. Analoji. Siz veya rakipleriniz benzer projeler yaptıysanız, benzer projeler için zaman ve malzeme maliyetlerine güvenmeniz gerekir.

Ayrıca zaman tahmininde aktif olarak kullanılan pek çok uygulama ve yöntem bulunmaktadır. Zaman tahminlerinin doğruluğunu etkileyen en önemli faktörler şunlardır:

Yazılım geliştirmede zaman tahmini için en iyi 4 yöntem

Karşılaştırma yöntemi: Önceki projelerin deneyimini kullanın

Karşılaştırma veya analoji yöntemi, önceki projelerin deneyimlerinin sistematik olarak kaydedilmesi ve değerlendirilmesine dayanır. Deneyime dayalı değerlendirmenin kalitesi, tamamen sezgisel değerlendirmenin kalitesinden daha iyidir.

Anahtar figür yöntemi: Kendi sisteminizi oluşturun

Farklı proje türleri için belirli temel göstergeler mevcuttur. Yıllar önce, bu sektörde çok fazla deneyime sahip uzmanlar tarafından tanımlanmışlardır. Bu yöntemin temel avantajı, bu tür temel göstergelerin yardımıyla beklenen genel çabayı hızlı ve kolay bir şekilde tahmin etmenin mümkün olmasıdır.

Ayrıntılı bir değerlendirme için aşağıdan yukarıya yöntemi kullanma

Aşağıdan yukarıya yöntem nispeten uzun bir zaman alır ancak iyi bir kalite değerlendirmesi sağlar. Her aşamadaki yüksek detay seviyesi sayesinde, projeleri yönetmek için uygulama aşamasında kullanabileceğiniz detaylı bir proje planı oluşturabilirsiniz. Bu yaklaşım, gerekli ayrıntı düzeyi ve uygun iş akışı açıklamalarına sahip bir iş bölümü yapısı gerektirir.

Takım değerlendirmesi: Zor ama yüksek kaliteli değerlendirme

Pratik deneyimler, grup değerlendirmesinin kalitesinin bireyden çok daha iyi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunda çalışanlarınızı ve iş arkadaşlarınızı dahil etmelisiniz.

“Özellikle büyük ve riskli projeler için değerlendirme testini Delphi yöntemine göre geçmelisiniz . Aşağıdan yukarıya doğru değerlendirebilmek için iş paketlerinin açıklığa dayalı detaylı açıklamalarının olduğu bir iş paylaşım yapısına sahip olmalısınız. proje hedefleri “, — GTM Plus’taki projelerinde ve yazılım geliştirmelerinde girişimlere yardımcı olan Nelia Kovbasa’nın yorumu.

Sonuç: Zamanı doğru tahmin etmek neden önemlidir?

Zaman tahmini, proje planlama sürecinde özellikle önemli bir rol oynar. Şunları yapmanız gerektiğini unutmayın:

Zamanı doğru tahmin etmenin anahtarları, güçlü kanıtlar kullanmak, aşırı iyimser varsayımlardan kaçınmak ve belirsizliği hesaba katmaktır.

Kaynak: Romana Kuts – What you Need to Know About Time Estimation in Software Development

Exit mobile version