Web Sitelerini Nasıl Oluştururum: Web Geliştirme Süreci

Pek çok insan, özellikle kodlamaya yeni başlayanlar, bir web sitesi geliştirmenin tamamen kodlama ile ilgili olduğunu düşünüyor, ancak bu öyle değil. En azından düzgün bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken daha birçok şey var. Aslında kodlama ile veya WordPress gibi bir CMS ile bir web sitesi oluşturduğunuz kısım işin sadece küçük bir kısımdır.

Tam olarak nasıl görüneceğini ve çalışacağını bildiğinizde bir web sitesi oluşturmak nispeten kolaydır. Benim için en zor kısım aslında web sitesinin nasıl görüneceği ve tüm işlevleriyle ilgili fikir üretmektir. Öyleyse, bu makale size bir web sitesi oluşturma sürecinin benim için nasıl olduğunu anlatacağım.

Not: Burada daha çok kodla oluşturulmuş web sitelerinden bahsediyorum, ancak aynı işlem herhangi bir web sitesi oluşturmak için de uygulanabilir.

1. Web Sitesi Ne Yapacak

İlk bölüm, web sitesinin ne yapacağı hakkında olabildiğince fazla bilgi almaktır. Kendiniz için bir web sitesi kuruyorsanız, bu nispeten kolay olacaktır, ancak başka biri için bir web sitesi oluşturuyorsanız, ne yapmanız gerektiğini bilmeniz için olabildiğince çok ayrıntı almanız gerekir.

Bu ilk adımda genellikle yapmam gereken her şeyi yazıyorum ve bunu hangi sırayla yapmam gerektiğini de yazıyorum. Yazmak için sadece not defterini kullanıyorum, istediğiniz her şeyi kullanabilirsiniz, neyi kullandığınız gerçekten önemli değil.

2. Site Haritası Oluşturma

Yaptığım ikinci şey bir Site Haritası oluşturmaktır. Site haritası, temelde nesnelerin nasıl bağlantılı olduğunu ve aralarındaki ilişkiyi açıklayan bir şeydir. Bu web sayfaları, veritabanları veya başka herhangi bir şey olabilir. Örneğin, aşağıdaki görselde, web sitesinin tüm bölümlerini, her sayfanın sizi yönlendirebildiği ve edemeyeceği bölümleri ve sayfanın sahip olacağı işlevleri kısaca görüyoruz.

Site Haritaları oluşturmak için istediğiniz herhangi bir aracı kullanabilirsiniz. Paint, Photoshop veya başka herhangi bir şey olabilir. Kişisel olarak Microsoft Word kullanıyorum veya son zamanlarda MindMaster adında bir araç kullanıyorum , bu aracı muhtemelen ücretsiz ve gerçekten basit olduğu için her zaman kullanacağım.

3. Bir Web Sitesi Tasarlamak

Üçüncü bölüm ve çoğu insanın bir web sitesi oluşturmakla ilişkilendirdiği kısım, gerçek tasarımdır. Bir web sitesini oluşturmaya başlamadan önce tasarlamak gerçekten önemlidir. Çünkü bir web sitesini sürükle ve bırak şeklinde tasarlamak daha kolaydır. Bu şekilde, beğenmediğiniz bir şeyi kolayca değiştirebilirsiniz veya bir web sitesi kurmakta olduğunuz kişi hoşlanmıyorsa yeni bir tasarım yaparbilirsiniz.

Tasarım için, basitliği ve ücretsiz olması nedeniyle Figma’yı da kullanıyorum. İstediğinizi kullanabilirsiniz, ancak en önemli şey o yazılımı sevmenizdir. Tasarım bana veya onu inşa ettiğim kişiye iyi göründüğünde, aslında kodla bir web sitesi oluşturmaya başlayabilirim.

4. Kodla Web Sitesi Oluşturma

Sonunda, aslında bir web sitesi kurduğumuz kısma geldik. Kodla web siteleri oluşturuyorum, ancak aynı işlemi WordPress veya başka bir CMS ile bir web sitesi oluşturmak için kullanabilirseniz. Her iki durumda da, bu, tasarımı yaptığınız kısım değil, daha önce yaptığınız tasarımı inşa ettiğiniz kısım olmalıdır.

Kullandığım teknolojiler açısından, ön ucu oluşturmak için HTML, CSS, JavaScript ve biraz Bootstrap kullanıyorum, bazen de jQuery kullanıyorum. Arka uç için, PHP’u Codeigniter framework’ü yada .Net Core kullanıyorum. Ve veritabanı için projeden projeye değişse de MsSql, MySQL ve PostgreSQL kullanıyorum.

5. Web Sitesini Test Etme ve Başlatma

Son bölüm, oluşturduğunuz tüm özelliklerin çalışıp çalışmadığını, düzeltilmemiş sorunları düzeltip düzeltmediğini test etmek ve hatasız tamamen işlevsel bir web siteniz olduğunu bildiğinizde, insanların görmesi için projenizi canlıya almak. Bir web sitesini yayınlamak için bir web barındırma sunucusuna ve bir alan adına ihtiyacınız olacak.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, bir web sitesi oluşturma süreci, kodlamadan çok daha fazla adıma sahiptir. Tüm bu adımları bir araya getirdiğinizde güzel bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Umarım bu yazıda size yardımcı olmuşumdur. Bu makaleyi beğendiyseniz, arkadaşlarınızla paylaştığınızdan emin olun.

Ayrıca, bir şeyi kaçırdığımı düşünüyorsanız veya başka sorularınız varsa, sorularınızı yorumlarda yazdığınızdan veya info@hakanguzel.com adresinden bana bir e-posta gönderdiğinizden emin olun , onlara cevap vermekten memnuniyet duyarım.

Kaynak: Jure – How I Create Websites: The Process of Web Development

You may also like...