Vue.js Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Uygulama yazılımı geliştirme , hem bireysel hem de kurumsal düzeyde uygulanan en popüler işlerden biridir. Başarılı uygulamaları başlatmak için geliştiriciler tarafından farklı araçlar ve teknikler kullanılmaktadır. Uygulamaları daha hızlı, daha çekici ve kullanıcı dostu hale getirmek için geliştiriciler tarafından birçok yazılım teknolojisi de kullanılmaktadır. Vue.js, web geliştirme için dünya çapında yaygın olarak kullanılan yeni yazılım teknolojilerinden biridir. Vue.js aslında kullanıcı arayüzleri oluşturmak için çeşitli isteğe bağlı araçlara sahip bir JavaScript frameworküdür.

Avantajlar

1-Çok Küçük Boyut

JavaScript frameworkünün başarısı, boyutuna bağlıdır. Boyut ne kadar küçükse, o kadar çok kullanılır. Vue.js’nin en büyük avantajlarından biri küçük boyutudur. Bu framework’ün boyutu 30–35 KB’tır ve yazılımcının onu indirmesi ve kullanması zaman almaz. Bu, küçük boyutu nedeniyle düşük hıza sahip olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, React.js, Angular.js ve Ember.js gibi tüm hantal frameworkleri yener.

2-Anlaşılması ve Geliştirilmesi Kolay Uygulamalar

Bu frameworkün popülaritesinin nedenlerinden biri anlaşılmasının oldukça kolay olmasıdır. Yazılımcılar, basit yapısı sayesinde Vue.js’yi web projesine kolayca ekleyebilir. Hem küçük hem de büyük ölçekli tasarımlar, çok fazla zaman kazandıran bu framework aracılığıyla geliştirilebilir. Herhangi bir problem durumunda yazılımcı hatalı blokları kolaylıkla takip edebilirler. Bütün bunlar VueJS’in basit yapısı sayesinde.

3-Basit Entegrasyon

Vue.js, web geliştiricileri arasında da popülerdir çünkü mevcut uygulamalarla entegre olmalarını kolaylaştırır. Bunun nedeni, JavaScript frameworküne dayanması ve JavaScript üzerine kurulu diğer uygulamalara entegre edilebilmesidir. Bu, yeni web uygulamaları geliştirmenin yanı sıra önceden var olan uygulamaları değiştirmek için de yararlı olduğu anlamına gelir. Bu entegrasyon kolayca mümkündür. Çünkü Vue.js her şey için bileşenlere sahiptir.

4-Ayrıntılı Belgeler

Geliştiriciler her zaman frameworkü ayrıntılı belgelerle kullanmayı severler çünkü ilk uygulamalarını yazmaları her zaman kolaydır. Vue.js ile dokümantasyon o kadar kapsamlıdır ki JavaScript ve HTML hakkında biraz bilgisi olan herhangi bir yazılımcı kendi uygulamasını veya web sayfasını geliştirebilir.

5-Esneklik

Esneklik Vue.js’nin bir başka avantajıdır. Yazılımcının tasarımlarını HTML dosyası, JavaScript dosyası ve saf JavaScript dosyasında yazmasına olanak tanır. Bu esneklik ayrıca React.js, Angular.js ve diğer yeni JavaScript frameworklerinin geliştiricileri için anlaşılmasını kolaylaştırır. Vue.js, doğrudan tarayıcılardan çalışan bu basit uygulamaların geliştirilmesinde çok faydalı olduğunu çoktan kanıtladı.

6-Çift Yönlü İletişim

Ve son olarak Vue.js, HTML bloklarını işlemeyi oldukça kolaylaştıran MVVM mimarisi nedeniyle iki yönlü iletişimi de kolaylaştırır. Bu açıdan, HTML bloklarını da hızlandıran Angular.js’ye çok yakın görünüyor.

Sonunda, Vue.js’nin Angular.js ve React.js gibi önceki tüm frameworklere göre açık avantajları olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası, tüm eski frameworklerin kendine özgü özelliklerini birleştirir.

Kaynak: Proximity Costa Rica – What is Vue.js and What are its Advantages

You may also like...