Sağlık: 2020 ve Sonrası İçin 5 Dijital Trend

COVID-19 salgını, sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye yönelik tutumları geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirdi. Daha önce kademeli modernizasyonun uygulanabilir bir yolu olarak görülen şeyler personel yükünün azaltılması, hızlı ve hatasız karar verme ve ev tabanlı tıbba geçiş aniden tıpta acil trendler haline geldi.

Koronavirüs, nüfus yaşlanması, bunama, diyabet hastalığının artması ve stresle ilgili koşullar gibi diğer endişeleri seviyelendirirsek veya pandemik salgınların gelecekte bir daha olmayacağını bilmemiz durumunda, durum o kadar zor olmayacaktır. Bununla birlikte, yeni bir gerçeklik karşısında, sağlık sektörü tam bir dönüşüm ve dijitalleşme sürecinden geçmelidir.

Bu, teknoloji girişimleri ve yatırımcılar için iyi bir haber. Günümüzde müşterilerin beklentileri elektronik tıbbi kayıtların veya çevrimiçi kayıt hizmetlerinin çok ötesine uzanıyor. Jabil’e göre, sağlık hizmeti sağlayıcılarının %92’si dijitalleşme için tüketici talebini giderek daha fazla zorladığını kabul ediyor. Bu, dijital sağlık hizmeti trendlerine yatırım yapmak için ideal an. Bu durumda, sistemin kapsamlı resmi ve önde gelen yenilikleri çok önemlidir.

Okurlarımıza biraz düşünmeleri için bilgi kırıntısı vermek için, işte 2020 ve sonrasında en iyi 5 dijital sağlık hizmeti trendi:

 • yapay zeka,
 • büyük veri ve analitik,
 • tıbbi şeylerin interneti,
 • teletıp,
 • sanal / artırılmış / karma gerçeklik.

1. Sağlık Hizmetlerinin Yeni Sinir Sistemi Olarak Yapay Zeka

Yapay zekanın tıpta ve sağlık hizmetlerinde kullanımı ivme kazanıyor. İlk bakışta maliyetli olan bu teknoloji, Accenture’a göre, ABD’de yalnızca 2026 yılına kadar yılda 150 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir. Tıbbi alanda yapay zekâ uygulamaları o kadar çok ki, Collier ve Accenture’daki meslektaşları bu akım olarak adlandırdı bile. Sağlık sektöründe yeni trend, yapay zeka.

AI robotiklerinin bakım ve hemşirelikte kullanıldığını duymuşsunuzdur. Sağlık hizmetlerinde yapay zekanın diğer uygulamaları arasında sohbet robotları, sanal sağlık asistanları, robot destekli cerrahi, hassas tıp, tıbbi dozaj, teşhis, iş akışı optimizasyonu, siber güvenlik vb.

Yapay zekanın teşhiste ilginç bir uygulaması, yapay zekâ tabanlı görüntü tanımadır. Bu tür cihazlar, diyabete ve görünüm değişikliklerine neden olan diğer hastalıklara özgü dermatolojik ve optik sapmaları izler. Görüntü tanıma, etkilenen organların sayısız görüntüsünün analizinin tümör tipi ve tedavi planı hakkında karar vermeye yardımcı olduğu kanser tespiti ve tedavisinde de kullanılır.

Yapay zekâ, tıbbi ürün geliştirmeyi de destekleniyor. Yeni ilaçların araştırma ve geliştirme süreci çok yavaş ve pahalıdır. Eczacıların yüzlerce değişkeni hesaba katması gerekiyor. Günümüzde AI, ilaç keşif sürecindeki kimyasal ve biyolojik etkileşimleri güvenli bir şekilde keşfetmek için kullanılmaktadır. En öne çıkan örnekler arasında, kanser tedavisi arayışında kullanılan IBM Watson ve GNS Healthcare AI sistemi yer alıyor.

Peki ya salgınların üstesinden gelmek? Sizi şaşırtabilir, ancak burada yapay zekâ dijital sağlık hizmeti trendleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapay zekâ teknolojileri ve araçları, Covid-19 salgınına müdahalede önemli bir rol oynadı. Doktorların virüsü anlamasına, yayılmasını yavaşlatmasına ve Koronavirüs tedavisi arayışında milyarlarca molekülü taramasına yardımcı oluyorlar.

2. Önleme ve Müdahale için Büyük Veri ve Analitik

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler, tıbbi ve sağlık verilerinin miktarında çarpıcı bir büyümeye yol açtı. Bu devasa rakamlar, sağlık kuruluşları için anlayışlara ve yeni fırsatlara dönüşebilecek kalıpları ve eğilimleri gösteriyor. Tıbbi hata oranını düşürür, önleyici tedbirleri kolaylaştırır ve hastanelere ve kliniklere daha doğru kadro ile yardımcı olurlar.

Sağlık hizmetlerinde büyük verinin en yaygın uygulaması Elektronik sağlık kayıt sistemleridir (EHR)(Türkiye’de E-Nabız). EHR, tıbbi geçmiş, demografik bilgiler, laboratuvar sonuçları, teşhisler, vb. gibi dijital dokümantasyonun saklanmasına izin verir. Her kayıt, değiştirilebilir bir dosyaya kaydedilir. Doktorları yıkıcı evrak işlerinden kurtarır ve değerli bir istatistiksel kaynak görevi görür. EHR, hastalıkla müdahale için de kullanılabilir. Bir hastanın yeni tıbbi muayenelere veya prosedürlere ihtiyacı olduğunda uyarılar ve hatırlatıcılar sağlar. ABD’deki hastanelerin% 94’ü EHR’leri benimseme sürecindedir.

Veri analizi, gelecekteki salgınların uluslararası ölçekte uyarı işaretlerini keşfetmeye yardımcı olur. Hastalığın yayılmasını öngörür ve önleyici planların oluşturulmasına yardımcı olur. Veri analizinin sağladığı hassas bir risk değerlendirmesi, kapsamlı izolasyon ve kapatmaların aksine akıllı seçici karantina önlemlerinin geliştirilmesini sağlar. Bu, ulusal ekonomiler için milyarlarca tasarruf sağlayabilir. Bu tür girişimler, örneğin MIT ve Harvard’da geliştiriliyor, ancak yeni başlayanlar için hala geniş bir sorumluluk var.

3. Tıbbi Malzemelerin ve Giyilebilir Cihazların İnterneti

Nesnelerin İnterneti (IoT), giyilebilir cihazlar, bağlı solunum cihazları, akıllı yataklar, EKG, EKG monitörleri ve diğer tesisler gibi İnternet üzerinden birbirine bağlanan cihazları ifade eder. Sağlık hizmetindeki bu dijital trend, son zamanlarda önemli bir büyüme kaydetti. 2019’da giyilebilir cihazlar ve IoMT pazarı 24,4 milyar doları karşıladı ve 2029 itibarıyla uzmanlar büyümenin 285,5 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

IoMT araçları, klinisyenlerin hastaları evde veya hareket halindeyken dünyanın herhangi bir köşesinden izlemelerine yardımcı olur. Bağlı cihazlar, kullanıcıların ilaç almasını sağlar; hayati değerleri ölçer, hatırlatıcılar ve uyarılar ayarlarlar. Uygulamalarının en gelişmiş alanları arasında glikoz, kan, ter, oksijen ve basınç ölçümü, kardiyak ve sağlıklı yaşam tarzı izleme, fitness takibi ve kilo kontrolü bulunmaktadır.

IoMT uygulamasının bir diğer perspektif alanı geriatridir. ABD ve Avrupa’nın nüfusu yaşlanıyor. Birleşmiş Milletler tahminine göre, 2050 yılına kadar dünyadaki her altı kişiden biri 65 yaşın üzerinde olacak. Bu, sağlık sistemleri üzerinde büyük bir yük oluşturacak. Sağlığı takip eden ve uzaktaki yaşlılara bakan tıbbi cihazlara olan ihtiyaç artacak. COVID-19 ile ilgili son durumdan bahsetmiyorum bile, birçok insan ya karantina nedeniyle ebeveynlerini düzenli olarak ziyaret edemedi ya da onları ekstra riske atmamaya çalıştı. Cep telefonları ve giyilebilir cihazlar nedeniyle durumun aşağı yukarı kontrol altında olduğunu bilmek ne kadar rahatlatıcıydı.

Kişiselleştirilmiş hasta bakımının yanı sıra, tıpta giyilebilir araçlar gibi yeni trendler envanteri geliştirir ve hastaneler ve kliniklerdeki iş akışını optimize eder. Örneğin, RFID etiketleriyle hastane yönetimi çalışanların faaliyetlerini izleyebilir ve operasyonel verimlilikteki önemli değişiklikleri belirleyebilir. Ayrıca, sağlık sigorta fiyatlandırmasının hedeflenmesine ve sağlık sigorta teşviklerinin sağlanmasına yardımcı olur.

4. Yeni Sağlık Gerçekliği Olarak Teletıp

Teletıp, kırsal kesimden insanların uzmanlara erişimini kolaylaştırarak ve daha önce şehir sakinleri için trafik sıkışıklığında ve bekleme odalarında geçirilen saatlerden tasarruf ederek sağlık sektörünün gelişimine katkıda bulunmuştur. Ancak salgın ve kilitlenme nedeniyle sağlık hizmetlerinde bu yeni eğilimin rolü çok önemli hale geldi. Şirketlerin bu alanın geliştirilmesine aktif olarak yatırım yapmasına şaşmamalı. Küresel teletıp pazarının 2025 yılına kadar 113,1 milyar dolar değerinde olması bekleniyor.

Şimdiye kadar sektöre görüntülü sohbet platformları hâkim. Hastalar hekimle internet üzerinden görüntülü görüşme yapmaktadır. Sadece tanılamalarına değil, aynı zamanda görünür semptomları göstermelerine de olanak tanır. Bununla birlikte, bu teletıpın tek kullanımı olmaktan uzaktır. IoMT ve terapötik uygulamalarla birlikte TeleHealth, kronik hastalıkları tedavi etmek ve izlemek için daha iyi koşullar sağlar. İlgili tüm taraflar için stresi azaltır ve uygun ve düşük maliyetlidir.

Southwest Medical , son zamanlarda teletıp uygulamasının güzel bir örneğidir.NowClinic hizmetleri, hastaların bir doktorla 10 dakikadan daha kısa bir bekleme süresiyle sanal bir randevu almaları için 7/24 fırsat sağlar. Bu teknoloji, SMA’nın kısa bir süre içinde 30.000’den fazla hastayı gözlenmesine izin verdi.

İşletmeler ayrıca teletıptan da yararlanır. Böylece, personel için teletıp hizmetlerini uygulamaya koymak, küresel bir personel şirketi olan Adecco’yu bir yılda 230.000 $ ‘a kadar kurtardı.

5. Tıpta Sanal / artırılmış / karma gerçeklik

Sanal, artırılmış ve karma gerçeklik, teşhisten tıp eğitimine kadar sağlık hizmeti sistemine önemli ilerlemeler sunar. Sanal gerçeklikle, kişi yapay olarak oluşturulmuş bir ortamda ortaya çıkarken, artırılmış gerçeklik, gerçek dünya nesnelerinin üzerinde katmanlı görüntüler üretir ve karma gerçeklik, sanal nesneleri gerçek dünyaya sabitler, böylece hem sanal hem de fiziksel nesnelerle aynı anda manipüle edebilirsiniz. Her üç durumda da, kullanıcı oluşturulan görüntüyü veya metni VR / AR gözlüklerinin yardımıyla görebilir.

Dijital sağlık hizmetlerinde VR / AR / MR trendleri, günümüzde teknolojik ilerlemelerin temel unsurlarıdır. Pazarın 2025 yılında 5,1 milyar dolara ulaşmasını beklemek şaşırtıcı değil. Günümüzde VR / AR teknolojisinin başlıca uygulamaları:

 • Acil müdahale, Acil müdahale ekipleri, aramada zaman kaybetmeden gerekli bilgilerin bulunmasını sağlar. Sağlık personeli, hastalarla ilgili ayrıntıları henüz kliniğe gelmeden kaydedebilir.
 • Önleme ve teşhis, VR / AR, farklı koşulların modellenmesine izin verir. Doktorlar, mevcut muayene verilerini veri tabanındaki örneklerle karşılaştırmak veya tedavinin etkilerini kopyalamak için kamerayı manipüle eder.
 • Ameliyat, Burada, sanal gerçekliğin en önemli etkisi, hareket halindeki organların 3 boyutlu rekonstrüksiyonudur. Teknoloji, cerrahın küçük alanlarda veya karmaşık koşullar altında çalışması gerektiğinde özellikle yararlıdır.
 • Eğitim, Sağlık hizmetlerinde VR / AR dijital trendleri tıp eğitimini dönüştürüyor. Örneğin cerrahlar, prosedürleri prova edebilir ve gerçek operasyonları daha hızlı ve dokulara minimum zarar vererek gerçekleştirmeleri için kesin adımlar atabilirler. Microsoft HoloLens, tıp eğitiminde sanal gerçeklik kullanımının harika bir örneğidir:
 • Rehabilitasyon ve duygusal iyileşme, VR uygulamaları, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Sanal gerçeklik başlıkları, otizmli çocukları dünyayı güvenli bir şekilde gezinmeleri için motive eder.
 • Acı Yönetimi, Tüm dünyada milyonlarca insan kronik veya postoperatif ağrıdan muzdariptir. VR / AR, şiddetli ağrılar durumunda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve opioidlerin ve diğer ağrı kesicilerin kullanımının azaltılmasına izin verir.
 • Demans ve bilişsel bozuklukların tedavisi, Maplewood Senior Living gibi bazı kliniklerde, nöroplastisiteyi iyileştiren ve demansı yavaşlatan Alzheimer hastalarının deneyimlerini yeniden yaratmak ve belirli anıları rahatlatmak için VR kulaklıklar uygulanıyor.

Sağlık Hizmetlerinde Dijitalleşmeye Zamanında Yatırım Yapmak İçin Fırsattan Yararlanın

Sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan trendlerin analizi bizi bir sonuca götürüyor: Dijitalleşme, bu endüstrinin önümüzdeki on yılda dönüşümünde baskın kavram olacak. İlgili kalabilmek için sağlık sistemlerinin yenilikçi teknik çözümler uygulaması gerekir. Bu, sağlık teknolojisini yatırım için en umut verici alanlardan biri yapar.

You may also like...