Neden Minimum Uygulanabilir Bir Süreç (Ve ne Değil?)

Neden bu kadar çok girişim başarısız oluyor? MVP konseptini neden bu kadar sık ​​duyuyoruz? Nedir ve faydalı mı? Tüm bu soruların cevaplarını bildiğinizi düşünebilirsiniz. Ama gerçekten öyle mi? Burada tüm bunlar ve daha fazlası hakkında konuşuyoruz. Ürün oluşturucuları ve meraklı geliştiricileri bu öğrenme yolculuğuna davet etmekten mutluluk duyuyorum. Öyleyse, modern web’de en çok kullanılan ve yanlış anlaşılan kavramlardan biri olan MVP’yi (minimum uygulanabilir ürün) tanımlayarak başlayalım. Bu makalede, bir MVP’nin girişiminizi nasıl başlatabileceğini öğrenebilirsiniz .

Gerçekten MVP nedir?

Her şeyden önce, minimum uygulanabilir bir ürün, bir ürün değil, bir süreçtir. Bu bir kez yaptığınız bir şey değil. Bir MVP, varsayımlarınızı test etme, sürekli geliştirme, uzun süreli pazar araştırması ve ürünü gerçek kullanıcılarla yapılan testler sırasında bulunanlar için ayarlama sürecidir.

Piyasaya olması gerekenden biraz daha erken çıkan bir ham ürün değil. Özelliklerinin yarısına sahip bir ürün değil. Bir MVP, fikirlerinin özünü oluşturur. Hangisinin iyi veya yanlış olduğunu belirleme süreci, bu fikirlerle keşif ve deneme alanıdır.

Nasıl inşa edilir?

Ekip önce bir ürün fikri bulur. Daha sonra, kavramın bir kanıtı olarak bir MVP’ye temel özellikleri uygularlar. Hangi özelliklerin dahil edileceğini veya hariç tutulacağını tartışırlar. Ardından, bir MVP’yi tekrar tekrar ayarlarlar. Ekip, en küçük ve en büyük fikirleri test eder, sonsuz deneyler yapar, varsayımları reddeder / kanıtlar ve daha fazla geliştirmede başarılı deneylerin sonuçlarını kullanır.

Bir MVP’ye sahip olmanın faydaları

Girişimler neden başarısız oluyor? CB Insights’a göre , bir numaralı neden, ürünün misyonu ile pazar talebinin uyumsuzluğudur. Araştırmada başarısız olan girişimlerin çoğu, bir başka deyişle, yararsız veya pazar talebinin ötesinde görünen ürünü geliştirmek için birkaç aydan birkaç yıla kadar zaman harcadı.

Hedef kullanıcılarla verilere ve MVP testlerine güvenmeksizin, yalnızca içerik oluşturucunun vizyonuna dayanan süslü görevler ve yaratıcı hedefler takip ettiler. Bir kez daha, MVP bir işletme için neden bu kadar faydalı? Burada birkaç cevap var.

Temel işlevlere odaklanın

MVP yaklaşımı, ürün için en hayati olana, yani temel işlevine odaklanmanıza yardımcı olur. Dekoratif tasarım veya ekstra özelliklerle ilgili dikkat dağıtıcı hiçbir şey yoktur. Sadece anahtar / değere odaklanırsınız ve ürününüzü adım adım, adım adım büyütün. Temel işlevlerle ilgili kararlarınız yalnızca kendi deneyiminize ve varsayımlarınıza değil, aynı zamanda gerçek bir hedef kitle ile yapılan ürün testlerinin sonuçlarına da dayanır. Üründe ne olması gerektiğine siz değil onlar karar verir. Başlangıç ​​başarısı için kesin bir faktördür.

Görüş netliği

Temel özelliklerden en küçük deneylere kadar bir dizi test ve deneyden sonra görmeye başlarsınız. Öncekinden daha net bir vizyon elde edersiniz. Bir MVP ile başlamak için başka bir önemli neden. Belirli bir özelliğin nasıl çalışacağını veya kullanıcının beğenip beğenmeyeceğini tahmin etmeye gerek yok. Kesin yanıtı bilecek ve nedenlerini açıkça anlayacaksınız.

Hedef kitle ile erken ilişkiler

Hedef kitlenizin en değerli kısımlarından biri, ürünü ilk deneyen ve bununla ilgili paha biçilmez geri bildirimleri yayan, erken benimseyenlerdir. Bir MVP, tam teşekküllü ürün piyasaya sürülmeden önce bile hedef kitlenizle (her şeyden önce erken benimseyenlerle) ilişkiler kurmanıza izin verir.

Gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu daha iyi anlamak

Bunun iyi bir özellik olduğunu ve müşteriler için faydalı olacağını tahmin edebilirsiniz. Satışların olmadığı ve düşük yatırım getirisinin olduğu birkaç aydan sonra, bunun muhtemelen yanlış bir karar olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz. Çok geç olduğunu söylemeyeceğiz, hayır. durmak, yaklaşımınızı yeniden düşünmek ve farklı bir yön almak için asla geç değildir. Bununla birlikte, önemli miktarda para ve zamanın boşuna harcandığını kabul etmeliyiz.

Farklı bir senaryo düşünün. Bir MVP’niz var ve temel özelliklerinin harika olduğunu ve müşteriler tarafından sevileceğini düşünüyorsunuz. Bununla birlikte, daha fazla geliştirmeye yatırım yapmadan önce, bir hedef kitleye bir MVP tanıtır ve gerçek insanlarla bir dizi test yürütürsünüz. Önceki senaryodakiyle aynı sonuçları çıkaracaksınız, ancak aylar süren çalışma ve maliyetlerden tasarruf edilecek ve geliştirmeye daha hızlı devam edebileceksiniz.

Daha hızlı başlatma

Bir MVP, pahalı hata düzeltmelerinden kaçınmanıza ve ürünü çok daha hızlı başlatmanıza olanak tanır. Ürünün ilk sürümünü yayınladıktan sonra, yeni hipotezleri ve istenen özellikleri aynı kişilerle kolayca test edebilir ve hızla paha biçilmez geri bildirimler toplayabilirsiniz. Ve ne var biliyor musun? Markanız bu insanlarla zaten ilişkiler kurduğu için bunu sizinle daha isteyerek paylaşacaklar.

Güncellemeler ve esneklik için daha fazla alan

Minimum uygulanabilir bir ürün, sürekli güncellemeler, ayarlamalar ve denemeler için size daha fazla alan sağlar. Daha yüksek esneklik ve gerçek kullanıcı taleplerine ayak uydurmak için koşullar yaratır. Geleneksel bir ürün yaklaşımının aksine, MVP geliştirme yolu size insanlar tarafından beğenilecek ve pazar rekabetine öncülük edecek bir ürün yaratma konusunda daha fazla özgürlük verir.

Minimum risk ile geliştirme

Tüm harika ürünlerin aşamalı olarak üretildiğini anlamak çok önemlidir. Küçükten başlayarak, dünyaca ünlü isimlerle büyük markalar haline geldiler. Instagram, Snapchat, Spotify, Airbnb, Zappos, Dropbox ve düzinelerce diğerleri — tüm bu şirketler bir MVP ile başladı. Yeni özellikleri test etmelerine ve ürünlerini zaman içinde minimum riskle oluşturmalarına izin verdi.

Sonuç

Bir MVP’nin bir işletme için birçok fayda sağlayabileceğini söylüyoruz. Bununla birlikte, henüz onunla başlamaya karar vermediyseniz, avantajlarını ve nedenlerini kısaca özetleyelim. Değerlendirme ve karar verme için size daha kapsamlı bir vizyon ve içgörü sağlayacaktır.

MVP nedir? Her şeyden önce, gerçek pazardaki gerçek kişilerle özellikleri sürekli geliştirme, deneme ve test etme sürecidir.

Neden bir MVP ile başlamalısınız? Çünkü temel işlevlere odaklanmanıza yardımcı olur, size net görüş sağlar, müşterilerle erken ilişkiler kurmanıza ve onları daha iyi anlamanıza olanak tanır. Dahası, ürünü daha hızlı piyasaya sürmenizi sağlar, yaratıcılık ve deneyler için daha fazla alan sağlar.

Son olarak, bir MVP, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi ve ürününüzü minimum riskle geliştirmenizi sağlar. Umarım, bu bilgiler bir MVP ile başlayarak bir sonraki büyük şeyi oluşturmanıza yardımcı olur.

Kaynak: Dana Kachan — Why It’s a Minimum Viable Process (And Not a Minimum Viable Product)

You may also like...