MeteorJS Nedir ve Kimler Kullanmalı?

MeteorJS, JavaScript uygulamaları yapmak için her şeyi yapabilen bir çerçevedir. HTML, CSS ve JavaScript’te web siteleri yapmaktan hoşlanıyorsanız, bu becerileri PC’niz veya telefonunuz için uygulamalar yapmak için kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak, “meteor create myapp & cd myapp & meteor run” yaptığınızda, bir Node / MongoDB arka ucu (şu anda kullanılmayan) ile birlikte bir HTML / JavaScript web sayfası sunar.

Nodejs, sunucu tarafında bulunan JavaScript’in adıdır. Mongodb, MeteorJS’in kullandığı NoSQL (yalnızca yapılandırılmış sorgu dili değil) veritabanıdır.

Mobil uygulama demosuna başlayalım

Başlamak için, “meteor add-platform android” ve ardından “meteor run android” yazarsınız. Bu, bu uygulamayı, bilgisayarınızı sunucu olarak kullanarak (arka uçta bir şey yaptıysanız) takılı telefonunuzda (veya sanal cihazınızda ) çalıştıracaktır. Aynı şeyi bir Mac kullanarak bir iPhone ile de yapabilirsiniz.

JS, HTML ve CSS dosyaları, ‘server’ ve ‘client’ dizinleri içinde sezgisel olarak düzenlenmiştir. Bu, MVC (model view controller) tasarım modelidir.

Android ve iOS mobil arayüzleri Apache Cordova tarafından yönetilir. Bunu temel bir web uygulamasında görmeyeceksiniz. Bununla birlikte, herhangi bir telefon donanımı işlevi kullanıyorsanız kesinlikle farkında olmalısınız.

Temel platform, arka uca veya ön uca istediğiniz diğer çerçeveyi eklemenize izin verir. Angular, Express, React ve Vue’dan her şey MeteorJS üzerine kurulabilir.

Material-UI gibi popüler CSS çerçeveleri genellikle tasarım işini kolaylaştırmak için kullanılır. Ancak başka herhangi bir çerçeve eklemenize gerek yoktur. MeteorJS harika bir Publish/Subscribe yöntemi, Blaze handlebars ve kullanıcı hesapları ve çok daha fazlasıyla birlikte gelir.

Demonun Ötesinde

meteor add“ ile mevcut eklentilerin yanı sıra, tüm npm ve cordova eklentilerine de erişebilirsiniz. Bunlara erişmek için “meteor npm install” komutunu kullanabilirsiniz.

Meteor-masaüstü kullanarak bir masaüstü platformu bile ekleyebilirsiniz . Bu Electron çerçevesini kullanır. Daha sonra Windows, Mac ve Linux uygulamaları yapabilirsiniz. Umarım bu işlevsellik MeteorJS 2.0 sürümünde yerel olarak desteklenecektir.

2012’den beri farklı forumlarda sağlıklı bir MeteorJS geliştiricileri topluluğu bulunmaktadır. guide.meteor.com adresindeki dokümantasyon, çoğu çerçeveye kıyasla daha kapsamlı ve açıktır.

Bu yeni bir geliştirici için mükemmel bir kısayol gibi görünse de sizi uyaracağım: Nasıl çalıştığını bildiğinizden emin olana kadar projenize bir paket veya çerçeve eklemeyin.

MeteorJS entegrasyonda iyidir, ancak farklı paketleri birleştirmek fazladan iş gerektirebilir. Hep birlikte mükemmel şekilde çalışmasını bekleyerek sadece bir paket listesi için alışveriş yapmayın.

MeteorJS, geniş uygulama geliştirme kapsamı ve basit bir uygulama oluşturma süreciyle tanışmak isteyen yeni başlayanlar için harika bir araçtır.

Ürünleştirme

Elbette MeteorJS, tam ürün bir web ve mobil uygulamaları oluşturabilir. Ikea ve Workpop gibi birkaç orta ölçekli ve büyük şirket tarafından kullanılmaktadır.

Bilginiz ve zamanınız varsa, kendi sunucunuzda / VPC’nizde barındırabilirsiniz. Örneğin, aylık 5 ABD doları değerindeki bir AWS Lightsail bulut sunucusu, yüz kullanıcılı bir uygulamayı barındırabilir.

Kendi kendine barındırma ve oluşturma, MeteorJS demosuna başladığınız gibi çalışır. Bununla birlikte, “meteor run” yerine, arka ucunuzu standart bir nodeJS uygulamasına ve mobil cihazınızı imzalı bir APK veya IOS uygulamasına dönüştürüyor olacaksınız (meteor yapısı) .

Yıllar boyunca MeteorJS’in iyi ölçeklenmediğine dair söylentiler var. Bu büyük ölçüde çürütüldü ve çeşitli tekniklerle aşılabilir.

MeteorJS güvenliği, iyi korunan bir açık kaynak projesinin tipik yüksek standartlarına sahiptir. Güvenlik kılavuzunu yakından takip edin ve noSQL enjeksiyonuna dikkat edin .

Meteor’un Avantajları

  • Katkıda bulunanlardan oluşan çeşitli bir topluluk, çerçeveye özel bir dayanıklılık ve uzun ömür sağlar. Diğer birçok çerçeve, tek bir mega teknoloji şirketi tarafından oluşturulur. Bu, yatırım getirisi görmezlerse projenin rafa kaldırılacağı anlamına gelebilir. MeteorJS ile gelişiminin yönü kullanıcılarını yakından takip ediyor.
  • Cross platformdur. Google’un Flutter, Apple’ın iPhone’unda çalışmayacak. MeteorJS, uygulamanızın tüm uygulamalarını tek bir yerde yapmanızı sağlar.
  • MongoDB işleyicilerinde yerleşiktir ve GraphQL için destek vardır.

Meteor’un dezavantajları

  • Geliştiriciler önceden oluşturulmuş farklı paketlere çok fazla güvenirlerse, birbirleriyle çakışabilirler.
  • Yalnızca bir web uygulaması yapıyorsanız, Express’i kullanmak daha kolay olabilir.
  • Bir mobil web uygulamasının yerelde olduğu kadar verimli çalışmasını sağlayamazsınız.

Sonuç olarak MeteorJS, geliştirme süresini kısaltmanıza ve uygulama bakımını kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek etkili bir çerçevedir.

Kaynak: Yehuda Clinton – A Quick Guide to MeteorJS – What it Is, and Who Should Use it

You may also like...