Hemen Kodlamaya Başlamalısın Ama Nasıl?

Ya biri bugün sizden bir web sitesi kurmanızı isterse, bunun mümkün olduğunu düşünür müsünüz?

Pandemi nedeniyle son bir yılda birçok insan işini kaybetti, birçok plan askıya alındı. Ancak bir kapı kapandığında, diğerleri sizin için açılabilir.

Daha önce kodlamayı öğrenmeyi düşünmüş olabilirsiniz ama hiç başlamadınız. Bu makale ile amacım sadece kodlamaya nereden başlayabileceğinizi göstermek değil, aynı zamanda yeni heyecan verici ve zorlu bir şeye başlayabileceğinizi de göstermektir.

Hepinizin aklında hayatınızı kolaylaştıracak iş fikirlerine ve ürünlere sahip olduğunuzu varsayıyorum.

Kodlama yolculuğunuza başlarken bunu bir düşünün. Bir kursu veya öğreticiyi bitirdiğinizde, üzerinde çalışmanız ve öğrendiklerinizi test etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, önemli olan şeylere odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bir projeye başlamadan önce her şeyi öğrenmek imkansızdır. Temel bilgileri öğrenin ve ilerledikçe neye ihtiyacınız olduğunu inceleyin.

Bir öğreticinin size yalnızca belirli bir sorunu çözmeyi öğreteceğini unutmayın. Projenizin üstesinden gelmek için bunu bir kılavuz olarak kullanın ve bir adım ileri gidin. Bu öğreticiler öğrendiklerinizi birleştirmenize yardımcı olacak ve daha sonra atmanız gereken adımları belirleyecektir.

Daha fazla uzatmadan başlayalım.

Geliştirme kavramı sizin için yepyeni ise, başlamanın en iyi yolu HTML ve CSS öğrenmektir. Bunları hiç duydun mu?

Göz attığınız her web sitesinin yapısı HTML ve CSS’dir. Elbette bazı siteler diğerlerinden çok daha fazlasını yapabilir. Ancak gerçek şu ki, hemen hemen her web sitesini bu iki kavramla yapabilirsiniz. Bu da onu iyi bir başlangıç ​​noktası yapar!

Web sitesinin yapısından (HTML) bahsedelim. <header> , <body> , <article> , <footer> ve diğerleri gibi anlamsal etiketlerden oluşurlar. Bu HTML dosyası örneğine bakın:

Ekrana neyin çıkacağını tahmin edebilir misin? Bir köpek yavrusu resmi söylediyseniz, haklısınız. Bu arada, bu kısaltma H yper T ext M arkup L anguage anlamına gelir , burada anahtar kelime fark edebileceğiniz gibi İşaretleme’dir.

HTML, web sitenizi insanların ve bilgisayarların anlayabileceği şekilde düzenleyecektir. Örneğin, Google sitenizi okuduğunda neyle ilgili olduğunu bilir ve arama sonuçlarında gösterir.

Peki ya CSS? Onsuz, kullanıcınıza gösterilen sıkıcı, düz metinler dışında hiçbir şey yoktur. CSS, web sitenizi yazı tiplerini, renkleri, animasyonları kullanarak ve hatta farklı ekran boyutlarına göre şekillendirerek biçimlendirir. Böylece siteniz bir masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefonda harika görünür.

İşte CSS kullanımına bir örnek, çıktıyı tahmin edebilir misiniz?

Evet, köpek resminin başlığı 15 piksel boyutunda bir yazı tipi alacak ve mavi rengi alacak.

Bunun korkutucu olmadığına ve hemen başlayabileceğimiz bir şey olduğuna katılıyor musunuz?

Yavru köpekler ve mavi renkli yazı tipleri size göre olmayabilir. Mevcut harika içerikleri kullanarak HTML ve CSS’i nasıl öğreneceğinize beraber göz atalım.

İlk durağımız, giriş niteliğinde bir HTML ve CSS kursu alabileceğiniz ücretsiz bir eğitim planına sahip olan Code Academy. Anlaşılması kolay bir öğrenme yolu sağlar. Ve bu kursun sonunda, kişisel bir web sitesinin canlı bir sürümünü oluşturmuş ve dağıtmış olacaksınız.

Bu platformda sevdiğim şey, bilgisayarınızda herhangi bir kuruluma ihtiyacınız olmamasıdır. İçeriği incelerken, web sitesinde pratik yapabilir ve içeriği kavramış olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca, oyunlaştırılmış bir ilerleme tarzı, odaklanmanız ve öğrenmeniz için size destek sağlar.

Buradaki ipucum, her gün biraz ilerleme kaydetmek için kendinizi adamaktır. Her gün 30 dakika ile 1 saat arasında alıştırma yapmak, bir günde 10 saatten fazla alıştırma yapmaktan daha iyidir!

Bu kursu bitirdikten sonra, artık HTML ve CSS hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olacaksınız.

Listede sonraki sırada, W3schools var. Dersleri geçerken tarayıcıda da kolayca pratik yapacaksınız.

https://www.w3schools.com/

Daha önce gösterilen tüm kaynaklar HTML ve CSS’den daha fazlasını içerir. Ancak önce bu becerilerde ustalaşmak size sağlam bir temel sağlamalıdır. Burada amacımız çalışmak istediğiniz şey için bir temel oluşturmak, aklınızda bir proje olması hakkında daha önce konuştuğumuzu unutmayın.

Tek başına çalışmak zordur ve odaklanmayı sürdürmek zor olabilir. Yine de yalnız hissetmeyin, şu anda binlerce insan bu ilk adımı sizin gibi atıyor.

Yardım için ulaşabileceğiniz birkaç yer var. Stack Overflow ( https://stackoverflow.com ), büyük bir geliştirici topluluğu örneğidir. Muhtemelen sorunuz zaten orada sorulmuş ve birisi tarafından cevaplanmıştır.

Sıkıştığınızda Google’ı nasıl kendi lehinize kullanacağınızı öğrenin. Her zaman sorun ve meraklı olun, yardım etmeye istekli birçok insan vardır.

Örneğin twitter’da, başkalarıyla etkileşim kurabileceğiniz ve birlikte ilerleme kaydedebileceğiniz #100DaysOfCode meydan okumasına katılabilirsiniz .

https://www.100daysofcode.com/

Şu anda başlamanıza engel olan nedir?

Kaynak: Diego Lira – How To Start Coding Right Now

You may also like...