GERÇEKTEN Kaç Tane .NET Core SDK’nız var?

Visual Studio’yu çalıştırdığınız çok büyük dizüstü bilgisayar içermeyen hafif dizüstü bilgisayarınız var mı? Bazen daha fazla alana mı ihtiyacınız var? Güncelleştirmeler ve önizlemeler tarafından zamanla yüklenen .NET Core sürümlerini kaldırırsanız, boş alan açabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Bir kez daha yer açıp kapatamayacağımı görmek için Windows 10 dizüstü bilgisayarda yüklü uygulamaları kontrol ettim. Zaman içinde yüklü .NET Core sürümlerinin uzun bir listesine sahip olduğumu öğrendim. Bu sürümlerden bazıları benim tarafımdan .NET Core indirme sitesinden yüklendi. Diğer SDK sürümleri Visual Studio ve Visual Studio Preview güncellemeleriyle birlikte geldi.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde bazı SDK sürümlerini listede görebilirsiniz, ancak liste tam değildir.

SDK paketlerinin boyutları 418MB ile yaklaşık 500MB arasında değişmektedir.

Genelde ne yaparsam. Genellikle her bir SDK’nın yalnızca son sürümünü bırakıyorum. .NET Core 2.1 için en son, .NET Core 2.2 için en son ve .NET Core 3.0 için en son. Tasarruf örneği: 30 gereksiz SDK’yı kaldırmak size yaklaşık 12GB boş alan sağlar.

.NET Core sürüm oluşturma hakkında daha fazla bilgiyi belge sayfasından bulabilirsiniz. NET Core’un sürümüne genel bakış .

Neden bu kadar çok sürüm var?

.NET Core’un ilk ne zaman piyasaya sürüldüğünü ve hepimizin büyük bir özellikten memnun kaldığını hatırlıyor musunuz: yan yana yürütme? Aynı kutuda birden çok .NET Core sürümü yüklü olabilir ve bazı uygulamaların .NET Core’un belirli bir sürümüne ihtiyacı olabilir. Yükleyicilerin önceki sürümleri kaldırmamasının nedeni budur. Yeni sürüm yüklemenin öncekileri kaybetmek anlamına geldiğini akılda tutmak zor.

You may also like...