Geliştirici Ekibinizi Nasıl Daha Üretken Yapabilirsiniz?

İster bir startup ​​kurucusu, ister uzun vadeli bir geliştirme ekibi yöneticisi olun, geliştirici ekibinizin olabildiğince üretken olmasını istersiniz.

Ekibinizin gelişmesine, daha verimli olmasına ve projeleri daha hızlı teslim etmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu.

Mühendisin Ekip Üretkenliğini Artırma Yolu

Ekibinize doğru araçları sağlamanın önemi abartılamaz. Daha sonra göreceğimiz gibi tek önemli faktör bu değil, ancak belirli süreçlerin kesinlikle daha sorunsuz ilerlemesini sağlayabilir.

Örneğin, kod hata ayıklama bir geliştiricinin gerçekleştirmesi gereken en sıkıcı görevlerden biri olduğundan, ekibinizi daha hızlı ve daha kolay hata ayıklamalarına yardımcı olacak araçlarla donatabilirsiniz.

Dünyanın farklı yerlerinde uzaktan çalışan geliştiricilerinizin hata ayıklama koduna takıldığını gözlemlediğinizi varsayalım.

Kendi kodunuzda hata ayıklamak yeterince zordur. Ancak bir başkasının hatalarını ayıklamanız gerekiyorsa — ve farklı bir saat diliminde yaşıyorsa — bu, büyük gecikmelere neden olabilir.

Bir hata ayıklayıcı kullanmak, bu gibi sorunları yönetmeye yardımcı olabilir ve tüm ekibi daha hızlı ve daha verimli hale getirebilir.

Sistemin ötesine geçin — insanlara

Ancak, üretkenliği artırmak sadece işi bitirmek için doğru araçları bulmakla ilgili değildir. Bir geliştirme ekibi, yalnızca kod değil, bir grup insandır. Ve insanlar karmaşık organizmalardır.

Ek olarak, yazılım geliştiriciler oldukça zeki bireylerdir. Bu nedenle, yaptıkları zor değilse, o kadar iyi performans gösterme eğilimindedirler.

Önemli olan, üretkenliğe sadece sistem düzeyinde bakmak değildir. Bu sistemin içindeki insanları da görmeniz gerekiyor.

Bu, çoğu başlangıç ​​kurucusu veya geliştirme ekibi yöneticisinde gördüğüm büyük bir sorundur. Çoğu liderlik becerilerini geliştirmeyi ihmal ediyor.

Bir geliştirici ekibi, diğer takımlardan çok farklı değildir. Bir hedefe ulaşmak için bir araya getirilmiş bir grup bireydir. Takımınızın ne kadar “yatay” olması gerektiğini düşünürseniz düşünün, günün sonunda liderlik olmadan dağılacaktır.

Liderlik konusunda hevesli bir öğrenci olduğum için, John C. Maxwell’in Ekip Çalışmasının Tartışmasız 17 Yasası’ndan biraz bilgelik alacağım .

Ekibinizin Bir Vizyonu Olduğundan Emin Olun

Bir vizyon, takıma yön verir. Her üyenin duygusal olarak takımın hedeflerine yatırım yapmasını sağlayacak bir savaş sağlar.

Bir vizyon aynı zamanda bireysel başarıların anlamsız ödüller olmamasını da sağlar. Artık her üye, bireysel hedeflerini tüm ekibin nihayetinde ulaşmak istediği şeye göre hizalayabilir.

Örneğin, Apple’ın vizyon açıklamasına bir göz atın:

“Harika ürünler yapmak için dünyanın karşısındayız ve bu değişmiyor. Mükemmellikten daha azına razı olmuyoruz.”

Bu tür bir vizyonla, her ekip üyesi yazdıkları her kod satırının harika ürünler yaratmaya katkıda bulunduğuna ve mükemmellikten daha azına razı olmadıklarına inanacaktır.

Verimlilik doğal olarak ortaya çıkar, çünkü her üye takıma katkıları konusunda daha yüksek bir görüşe sahip olacaktır.

Takımınızın Güçlü Yönlerine Odaklanın

Ekipte yetenekli geliştiricilere sahip olmak, mutlaka performansta mükemmelliğe dönüşmez. Ekibin her üyesinin, o uzmanlık için doğru görevlerde kullanılması gereken belirli bir uzmanlığı vardır.

Bir takımın dinamikleri, üyelerin nasıl yerleştirildiğine bağlı olarak değişir. Örneğin, bir kişiyi yanlış göreve yerleştirdiğinizde kafası karışmış bir takım elde edersiniz. Daha da kötüsü, hayal kırıklığı (ve kızgınlık) yaratacaktır.

Ancak doğru kişileri doğru görevlerle eşleştirmek, takımda ilerleme ve yüksek düzeyde motivasyon (ve dolayısıyla üretkenlik) yaratacaktır.

Öyleyse, ekibinizin güçlü yönlerine odaklanmanızı nasıl sağlıyorsunuz? İşte birkaç ipucu:

  1. Ekibin vizyonunun ve paylaşılan değerlerinin her yönüne kişisel olarak aşina olmalısınız.
  2. Ekibin vizyonu ve temel değerleri ile samimi olmanızın yanı sıra, her duruma göre ekibi nasıl uyarlayacağınızı da bilmeniz gerekir. Sertlik ve uyum sağlama isteksizliği üretkenliği öldürür.
  3. Lider olarak her üyeyi kişisel olarak tanımanız önemlidir, böylece hangi görevler için daha uygun olduklarını kolayca anlayabilirsiniz.

Sürekli Daha İyi İletişim İçin Çalışın

Bu klişe gelebilir, ancak iletişimin önemini fazla vurgulayamam.

Yazılım geliştiriciler, özellikle “bölgede” olduklarında, kulaklık taktıklarında, kendilerini dış dünyadan kapatırlar. Bunu odaklanabilmek için yapıyorlar.

Bu harika. Kodlama bir sanattır. Kodlayıcı sanatçıdır. Herhangi bir dikkat dağıtıcı şey başyapıtı mahveder.

Ancak bu, herkesi fikirlerini paylaşmaya ve fikirlerini paylaşmaya teşvik edecek sistemleri ve araçları sunamayacağımız anlamına gelmez.

Stand-up toplantıları , ekibin ilerlemesi hakkında herkesin bilgilendirilmesi için kısa ama çok etkili bir yol sağlar.

Slack veya Telegram gibi iletişim araçları, bilgilerin gerçek zamanlı olarak paylaşılmasını sağlar .

Github ve Gitlab ayrıca ekiplerin sorunları tartışmasına ve çözmesine olanak tanıyan araçlara da sahiptir.

Örneğin, ekip üyeleri birbirlerinin kodunu inceleyebilir ve gönderilen kodu iyileştirme konusunda uygun işbirliğini sağlayabilir:

Sonuç

Sonuç olarak, geliştirme ekibinizin üretkenliğini artırmak, görevlerin sistemleştirilmesi (onları doğru araçlarla donatmak gibi) ve insan olarak potansiyellerini geliştirmenin bir karışımıdır.

Bu sadece çok üretken bir ekibe sahip olmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tükenmişlikten kaçınan ve en iyi yaptıkları şeyi yapmaktan zevk alan bir grup mutlu bireye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kaynak: Ryan Vergara – How to Make Your Dev Team More Productive

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.