Hakan GÜZEL

Başlangıç ​​Maliyetleri: MVP Rotası Size Çok Para Kazandırabilir mi?

Girişimcilik her geçen gün popüler hale geliyor ve yükselen girişimlerin artmasına neden oluyor. Ama kaçı başarıyı tattı?

Belki çok az.

Mevcut rekabet ortamında girişim kurmak, bol miktarda zaman, çaba ve yatırım gerektiren zorlu bir görevdir.

Başarılı bir başlangıç, bir iş planı, uzman işgücü, ürün kalitesi, önerilen değer, sektör bilgisi ve deneyimi, ekip uyumu, pazar itibarı vb. içeren çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bir ürün oluştururken her şeyi doğru yönetmek zordur.

Girişimler Sert Rekabete Karşı Nasıl Başarılı Olabilir? yazısında olduğu gibi şu anda girişimlerin fikirlerini müşterilerine sunmak ve tepkilerini öğrenmek için daha az zamanları var.

MVP nedir?

MVP veya minimum uygulanabilir ürün, prensibi inşa etmek, ölçmek ve öğrenmek üzerine çalışan Yalın Başlangıç’a dayalı bir metodolojidir .

Minimum uygulanabilir bir ürün, “minimum özelliklere” sahip erken ürün sürümüdür ve müşteri tepkisini ölçmek için piyasaya sürülür. MVP yaklaşımı yalnızca dijital ürününüzü güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda geliştirme maliyetlerinden ve zamandan tasarruf sağlar.

Müşterinin yanıtı ve geri bildirimi daha sonra nihai ürünü geliştirmek ve ölçeklendirmek için kullanılır.

Startup’lar Neden Ürün Geliştirme İçin MVP’ye İhtiyaç Duyar?

MVP yaklaşımını göz önünde bulundurarak bir iş kurmak, Uber ve Airbnb gibi çoğu startup tarafından en çok tercih edilen yoldur . Ürün pazarına uygunluğunuzu bulmanıza ve müşteri geri bildirimlerine göre buna göre ölçeklendirmenize yardımcı olur.

Bir MVP yaklaşımı, fikrinizi ilkel bir ürün olarak yeniden tanımlamanıza ve ardından onu gerçek müşteri geri bildirimleriyle yönlendirilen nihai bir ürüne ölçeklendirmenize yardımcı olur.

MVP’nin neden her işletme türü için bir ihtiyaç olduğuna dair birkaç nokta:

Bu yazıda, MVP yaklaşımının girişimlerin müşterilerine daha hızlı ulaşmalarına ve bunun da düşük başlangıç ​​geliştirme maliyetiyle nasıl fayda sağladığını tartışacağız.

MVP neden Startup’lar için en çok tercih edilen seçenek olarak kabul ediliyor?

Her Girişim, benzersiz ve parlak bir fikirle gelir, ancak hepsi başarıya ulaşmaz. Bu, üzerinde çalışmak için doğru fikir mi; müşteri gereksinimlerini karşılayacak mı; gelirimi artıracak mı; tüm bu sorular sıklıkla aklınıza gelecek.

İşletmeler için MVP ile başlamak daha akıllıca bir harekettir. Daha hızlı bir piyasa tepkiniz var; başarısızlık riskinden kaçınırsınız; geliştirme süresinden ve ayrıca iş maliyetlerinizden tasarruf edersiniz.

Yeniden çalışmayı azaltmaya yardımcı olur

Erken başlangıç ​​ürününüze ekstra ve temel olmayan özellikler eklemek, değeri artırabilir ve müşteri deneyimini karmaşıklaştırabilir. Daha az özellik, başarısızlık riskini azaltır ve ayrıca daha az geliştirme maliyetine neden olur.

Başlangıç ​​ürününüzün “minimum özellikli” olarak piyasaya sürülmesini sağladığınızda, pazara daha açık ve duyarlı olacaksınız.

Düşük geliştirme maliyetlerine yol açar

Ürün tamamen “minimal özellikler” olmak üzere olduğundan, girişimcilerin yatırdığı başlangıç ​​maliyetinde bir azalma var. Bunun nedeni, ürünün bir sorunu çözmek için yalnızca temel özelliklere odaklanması ve dolayısıyla ürünü oluşturmak için gereken süreyi sınırlamasıdır.

MVP yaklaşımı ayrıca karmaşık kodlama ve çözümlerin engellenmesine yardımcı olur. Ürününüzün basitleştirilmiş bir versiyonunu geliştirerek maliyetlerinizi düşük tutabilirsiniz.

Pazarda piyasaya sürülmesi daha az zaman alır

Bir MVP ürününü tamamlamak için geçen süre fazla değildir. Süre, bir MVP oluşturmak için kullanılan hem geliştirme hem de tasarım aşamasını içerir.

Ürünü minimum düzeyde tutarak ve MVP yaklaşımında belirtildiği gibi yalnızca temel özelliklere odaklanarak, ürün geliştirme süresi de azaltılabilir.

Bu nedenle, ürünü pazarda piyasaya sürmek için daha az zaman, daha az geliştirme maliyeti ile sonuçlanacaktır.

Ürünü pazarda ne kadar hızlı piyasaya sürerseniz, o kadar çabuk müşteri geri bildirimi ve pazar doğrulaması alırsınız.

Doğru teknoloji yığını,

Bir MVP geliştirirken ihtiyacınız olan tek şey tahmini ve optimize edilmiş teknoloji yığınıdır.

Bir startup için MVP planlarken, kolayca koordine edilebilen bazı özel ve sağlam teknoloji çözümlerini düşünebilirsiniz. Gelecekteki zorluklardan kaçınmak için yerel veya hibrit çözümü de deneyebilirsiniz.

Hibrit veya yerel geliştirme teknolojisi yığını yardımıyla web siteleri ve uygulamalar geliştirmek için uygun maliyetli bir çözüm olarak kabul edilir.

Karma uygulamaların geliştirilmesi ve dağıtılması yerel ile karşılaştırıldığında daha hızlıdır. Hibrit çözüm, daha az geliştirme süresiyle yüksek kaliteli özelliklerden yararlanmaya yardımcı olur.

İlgili riskleri azaltır

Ürün geliştirmeyle ilgili birçok risk olduğunu bildiğimiz gibi, girişimler fonlarına yatırım yaparken belirli zorluklarla karşılaşırlar. Girişimler tüm fonlarını yalnızca varsayımlara harcamazlar — bu, işleri için daha risklidir.

Bir MVP metodolojisi seçmek, girişimlerin tüm MVP geliştirme sürecinde biraz daha az harcamasını kolaylaştırır. İşletmelerin riskleri azaltmasına ve hataları ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Ve daha az riskle, geliştirme maliyeti nihayetinde azaltılabilir.

Son düşünceler

Ürününüzün müşterinin ilgisini çekip çekmediğini görmelisiniz. Olması gerektiği gibi mi çalışıyor?

MVP, ürün geliştirmenin adım adım güzelce ve çok daha yüksek verimlilikle, yüksek kalitede ve tabii ki daha kısa sürede yapılmasını sağlar.

Sonuç olarak, minimum uygulanabilir ürün geliştirmenin yeni başlayanlar için en iyi iş modellerinden biri olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Zamandan, paradan ve iş gücünden tasarruf sağlar.

Artık MVP ile girişimlerin geliştirme maliyetlerinin nasıl azaltılabileceğini belirleyen faktörleri belirlediğinize göre, artık kalite ve maliyet açısından işletmeniz için neyin doğru olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Hala MVP ile nasıl başlayacağınız konusunda kafanız karıştıysa, işte size MVP geliştirme konusunda yardımcı olabilecek bir kılavuz .

Öyleyse, akıllı MVP yaklaşımı ve gerçek geliştirme maliyeti ile fikrinizin pazarda çiçek açmasına izin verin.

Kaynak: Kanika Gupta  – Startup Costs: Can the MVP Route Save You a Lot of Money?

Exit mobile version