Angular’ın Avantaj ve Dezavantajları

Bir Tek Sayfalı Uygulama(SPA) oluşturmanız gerektiğinde, ilk fikriniz onu uygulamak için en iyi çerçeveyi aramak olmalıdır. Çok sayıda çerçevemiz var ancak 3 tanesi çok ünlü: Angular, React ve Vue.js. Bugün size Angular’ı, avantajlarını, dezavantajlarını ve onu nasıl öğrenmeye başlayabileceğinizi öğreteceğim.

Neden Angular?

Neden olmasın? Angular, 2009’da geliştirilen açık kaynaklı bir platformdur, daha hafif ve daha hızlı hale getirmek için büyük güncellemeler ve iyileştirilmiş özellikler yaptı. En popüler yazılım geliştirme araçlarından biridir ve şimdi Angular her yıl artan büyük bir topluluğa sahiptir. Elbette bu çerçevenin bazı avantaj ve dezavantajlarından bahsedebiliriz.

“Platformdan bağımsız felsefe”

Avantajlar

Çapraz Platform(Cross Platform) : Uygulama benzeri deneyimler sunmak için modern web platformu yeteneklerini kullanabilir, örneğin Progressive WebApps, Ionic veya NativeSCript ile yerel mobil uygulamalar oluşturabilir ve ayrıca Mac, Windows ve Linux’ta masaüstü uygulamaları oluşturabilirsiniz.

Hız ve Performans : Birden çok faktör uygulamanızı daha hızlı yapmanıza yardımcı olabilir. Angular, şablonlarınızı günümüzün JavaScript sanal makineleri için oldukça optimize edilmiş koda dönüştürür. Ayrıca Lazy load’u destekler: kullanıcılar yalnızca istedikleri görünümü oluşturmak için gereken kodu yükler. Ve son olarak, SEO için optimize eden siteler için Sunucu Tarafı Oluşturma için evrensel desteğe sahiptir.

Üretkenlik : Angular sadece bir çerçeve değil, bir Platformdur. Bu nedenle geliştirme döngülerinde verimliliğinizi artıracak iyi araçlara sahiptir. Örneğin, basit ve güçlü şablon sözdizimi ile kullanıcı arayüzü oluşturabilirsiniz. Ayrıca, hızlı bir şekilde oluşturmaya başlayabileceğiniz ve bileşenler, hizmetler ekleyebileceğiniz, test edebileceğiniz ve ardından anında devreye alabileceğiniz Angular CLI’ye de sahipsiniz. Sanırım TypeScript’ten bahsedebiliriz, bu dil harika ve Angular’ı çok hızlı öğrenmenin en iyi yolu.

Bileşen tabanlı mimari : Daha yüksek kalitede kod sağlar. Mimariyi geliştiren ve hemen hemen tüm JS çerçeveleri tarafından bazı faydalarla birlikte kullanılan şeylerden biridir. Örneğin, yeniden kullanılabilirlik, okunabilirlik, birim testi dostu ve sürdürülebilirlik.

Google ve Microsoft iyi sponsorlardır : Bazı yazılım mühendisleri, Angular’ın Google tarafından desteklenmesinin büyük bir avantaj olduğunu düşünüyor. Ayrıca Microsoft, Typescript konusunda yardımcı oluyor ve artık Angular bu dilde yazılıyor.

Kutudan çıkar çıkmaz işlevsellik: Uygulamanız için temel işlevler oluşturmak için herhangi bir üçüncü taraf kitaplığı kullanmanız gerekmeyecektir. Tek ihtiyacınız olan, Angular ekibi tarafından sağlanan Angular CLI’dir. Bu, daha iyi güvenlik ve daha yüksek kod kalitesi bekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Paket Boyutları (Ivy) : Ivy, Angular olarak yeni motor şablonudur, Angular’ın sürüm 9 sürümüyle birlikte, yeni derleyici ve çalışma zamanı talimatları, View Engine olarak bilinen eski derleyici ve çalışma zamanı yerine varsayılan olarak kullanılır. Paketlerimiz yalnızca projelerimizde kullandığımız işleme talimatlarını içerecektir.

Bu, mikro ön uçlar, Angular Öğeler ve Angular’ın tüm belgeyi kontrol etmediği web uygulamaları gibi kullanım durumları için harikadır.

Dezavantajları

Şimdiye kadar her şey mükemmel görünüyor, ancak Angular’ın temel dezavantajlarını inceleyelim.

Öğrenme eğrisi : Temel aşamalarda Angular’ı öğrenmek kolaydır. İleri aşamalara doğru ilerlediğiniz an, öğrenme eğrisi çok dikleşir. React veya Vue onboarding ile karşılaştırıldığında zor olacak. Ele alınacak konuların ve yönlerin dizisi büyüktür ve Angular’ın bazı benzersiz özellikleri oldukça karmaşıktır, bu nedenle geliştiriciler onunla çalışmaya başlamayı zor bulmaktadır.

Sınırlı SEO seçenekleri : SPA ile ilgili en büyük sorun arama motoru indekslemedir. Motorların, doğru şekilde dizine eklenmesini garantilemek için yine de kaynaktaki sayfanın içeriğini ve öğelerini görmesi gerekir. Angular, bu sorunu çözmek için bir “Angular Universal” aracına sahiptir, ancak arama motoru tarayıcılarının erişilebilirliğini iyileştirmek için uzun bir yolu vardır.

Angular sürümler : Angular, sürüm 2’den bu yana birçok sürüme sahiptir. Yılda 2 sürüm üretmektedir, bu nedenle, Angular’ın son sürümünü kullanıyorsanız, muhtemelen yıl sonunda tekrar güncellemeniz gerekir ve bazen bu bir baş ağrısıdır DevOps ekipleri için.

Angular’ı Ne Zaman Kullanmalıyım?

Açıkladığım gibi, Angular’ın birçok faydası var: kodun sürdürülebilirliğini artırmak için Typescript kullanımı, geliştirilmiş performans, Angular projeleri için mimari ve daha fazlası.

Uzun vadeli ve ağır yatırım projeleri için daha karmaşık uygulamalar ve ekosistemler oluşturduğunuzda, dik öğrenme eğrisi, artan istikrar ve sürekli teknik destek için ödün vermeye değer.

Angular, react veya vue.js arasındaki fark, react ve vue.js’nin dağıtılması ve çalışmaya başlaması kolay olabilir, ancak kesinlikle Angular’dan daha az esnek ve bakımı daha zordur. Projenize hangi çerçevenin uygun olduğunu analiz etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Angular herkes için çözüm değildir; işinize, deneyiminize ve ekibinize bağlıdır.

You may also like...